Graduate Students

Name Degree Areas of Interest Advisor
Husain Agha Ph.D.

polyploidy, quantitate and population genetics

Laura Shannon
Sarah Anderson M.P.S.

Flower Farming, Sustainable Agriculture, Ecology

Eric Watkins
Vincenzo Averello Ph.D.

Tomato, Gene editing, phytosterols

Adrian Hegeman
Daniel Bacher Ph.D.

Plant molecular biology

Jerry Cohen
Liesl Bower Jernigan Ph.D.

plant breeding, floriculture, salt tolerance

Neil Anderson
Sam Clayton M.S.

Apple flavor, cider production, high throughput phenotyping.

Matt Clark
Sapphire Coronejo Ph.D.

Bioinformatics, population genetics, genetic diversity.

Laura Shannon
Jonathan Cors M.S.

plant genetic engineering, microbiology, callus culture

Eric Watkins
Michael Smanski
Lori Croghan M.S.

Tansy, gene drive, invasive species and fertility.

Alan Smith, Neil Anderson, Roger Becker, Matt Tancos (USDA)
Betsy Custis M.P.S. Eric Watkins
Jacqueline Egan M.P.S. Eric Watkins
Rebecca Fudge Ph.D.

Cover crops, rhizobia, organic systems

Julie Grossman
Elizabeth Goodman M.S.

propagation and production of beneficial, medicinal, edible, and perennial crops; biodynamic horticultural production; regenerative agroecosystems

Neil Anderson
Cindy Tong
Matthew Gullickson Ph.D.

integrated pest management, sustainable horticulture and agriculture, and fruit and vegetable production

Mary Rogers
Hannah Hall M.S.

Plant Breeding, Cut Flower Flax, Flax Germplasm

Neil Anderson
Alyssa Headley M.S.

Woody plants, asexual propagation, nickel deficiency.

Brandon Miller
Gabriela Hidrobo Ph.D.

organic farming; agroecology; microbial dynamics; food systems

Julie Grossman
Forest Hunt M.S.

Cold hardy grape gene expression

Adrian Hegeman
Linda Jahnke M.P.S.

propagation, genetics, conservation

Eric Watkins
Cody Jennings M.P.S.

public garden management, urban agriculture and food production

Eric Watkins
Emily Juhl Ph.D.

Flavor and aromatic compounds in apple, soft scald metabolism, plant breeding

James Luby
Adrian Hegeman
Vanessa Kambi M.S.

Food marketing, agriculture communication, advanced post harvest technics.

Chengyan Yue
John Larsen M.S.

Winter hardy landscape plants, native flora, Satiny Willow.

Brandon Miller
Nathan Migdal M.P.S.

habitat restoration, stormwater, mycorrhizae

Eric Watkins
Nicole Mihelich Ph.D.

Fine fescue, sod, rhizomes, polyploidy

Eric Watkins
Laura Shannon
Emily Moore M.S.

Plant breeding and genetics, disease resistance, resistance gene expression and inheritance

Stan Hokanson
Matthew Clark
Kevin Murray Ph.D.

mass spectrometry, software, discovery

Silvia Balbo
Jerry Cohen
Albert Radloff Ph.D.

plant breeding, metabolomics, international development, domestication

Neil Anderson
Hazel Schrader M.S.

Woody plants, conservation horticulture, landscape horticulture and plant propagation.

Brandon Miller
Jenna Simon M.S.

Nursery Crop Production

Brandon Miller
Qian Tang Ph.D.

Auxin biosynthesis, Metabolomics, Mass spectrometry

Jerry Cohen
Heather Tuttle Ph.D.

Polyploidy, differential gene expression, diversity, bioinformatics

Laura Shannon
Douglas Vines M.S.

Cold hardiness, grapevine, differential thermal analysis.

Matt Clark
Hannah Walsh M.S.

Organic Agriculture; Agroecology, Soil Nutrient Cycling; Soil Health; Legume Cover Crops; Biological Nitrogen Fixation

Julie Grossman
Nicole Wamma M.P.S.

sustainable farming

Eric Watkins
Muyideen Yusuf Ph.D.

Population genomics, sequence analysis and plant breeding

Laura Shannon